Ramazan Yavuz

Ramazan Yavuz

24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmenlik gerek ülkemizde, gerek ise dünya ülkelerinde onur duyulacak kutsal mesleklerdendir. Öğretmenlik gerek Cumhuriyetin ilk yıllarında, gerekse içinde yaşadığımız çağda gururlu ve şerefli meslekler içinde yer alır. Toplum olarak öğretmenlere saygı, sevgi, edep ve adap konusunda hoşgörülü olmalıyız. Çünkü dünyanın en kutsal ve en zor görevi olan öğretmenlik herkesin çocuğunu, kardeşini, akrabasını vb. gibi herkesin ailesine eğitim konusunda dokunuyor ve onları geleceğe hazırlıyor. Dolayısıyla öğretmenlerimize en iyi değer verilmeli ve her konuda öğretmenlerimize yardımcı olmalıyız.

Ara tatil öğretmenlerinde hakkı…

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafında öğrencilere kasım ve nisan aylarında ara tatil verilmesi öğrenciler ve aileler tarafında hoş karşılandı. Ama öğretmenler için tatil yok! Tabi öğretmenim yorulur mu? Öğretmenim tatil yapar mı? Hiç öğretmenim istirahat eder mi? Bence öğrenciler gibi öğretmenlerde dinlenmeli ve ara tatil öğretmenleri de kapsamalıdır. Öğretmen seminerleri ise yılda bir kez olmalı ve oda okullar başlamadan bir hafta önce yapılmalıdır.

Öğretmenler kolay yetişmiyor….

Evet, öğretmen olmak için birçok sınav ve mülakattan geçiyorsun. Sonra büyük bir heves ve heyecan ile görevine başlıyorsun. Sonra öğrencilere birikimini ve tecrübelerini yansıtmak için öğrencilere bilgi aktarımı yapıyorsun. Okullarda yeni gelen öğrenciler ve mezun öğrencilerin oluyor. Öğretmen her türlü öğrenciler ile iç içe. Yani aylar yıllar böyle gelir ve geçer. Sonra bir cahil ve dengesiz öğrenci, veli çıkar hayatını alt üst eder. Neymiş oğluma ya da kızıma niye kızdın bağırdın ve öğretmene şiddet uyguluyor. Yüz kızartıcı suçlar hariç yapılan hatalar yüzünde öğretmenler görevden alınmamalı farklı yerlere belli yıl aralıklar ile sürgün edilmesi daha mantıklı olur. Dolaysıyla bir öğretmen kolay yetişmiyor.

Öğretmen atamaları mülakata göre değil sadece alınan alın teri puana göre atanmalı…

Evet, maalesef öğretmen atamaları puanın yanında sözlü mülakatta ile atama yapılıyor. Bu sözlü mülakatlar niye yapıldığı herkes iyi bilir. Siyasi ve torpil olan kişileri kapsıyor ve buda kul hakkına girmiş oluyor. Tüm herkese sesleniyorum. Allah’ın huzuruna kul hakkıyla çıkmayın. Dolayısıyla öğretmenler güvenlik soruşturmasından sonra yazılı puana göre atanması yapılmalı.

Tüm öğrencilere seslenişimdir…

Anne ve baba hakkı kadar öğretmenin hakkı da çok önemlidir. Toplum olarak sadece öğretmenlerimize ‘’24 Kasım Öğretmenler Gününün’’ de değil 365 gün gül uzatalım.

Vefat eden ve Şehit olan öğretmenlerimize Allahtan Rahmet diliyorum. Emekli olan öğretmen büyüklerimize Allah’tan sağlıklı ve sıhhatli ömürler dilerim. Tüm öğretmenlerin “24 Kasım Öğretmenler Gününü” tebrik ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Ramazan Yavuz Arşivi