Nilüfer Zontul Aktaş

Nilüfer Zontul Aktaş

Sivas BİLSEM (Bilim Sanat Merkezi) Üzerine

Bilsem ki yüzünüz sevgiyle parlayacak

Gökten yıldızları indiririm avuçlarınıza

Bilsem ki üşümeyecek o sıcacık elleriniz

Doruklardan kızaklar yapardım şehirlerin ortasına

Bilsem ki sırtında taşıyacak yeryüzü sizi

Dağlardan binekler gökkuşağından köprüler yapardım

Bilsem ki hiç ağlatılmayacak gözleriniz

Nehirleri avuçlardım doldururdum heybenize…

Geçtiğimiz günlerde Sivas Bilsem’in (BİLİM SANAT MERKEZİ) misafiri oldum. Hayallerimizi konuşalım’’ başlığımız söyleşi konumuzdu. Özel yüreklerle paylaşacak çok şey vardı, hızlıca zaman aktı, biz de birbirimize aktık. Pranga vurulmayan düşünceleri, sıradan olmaktan uzak kendi farkımızda olmayı, hür bakışı, azmi konuştuk. Keyifle muhabbet etmek, çocuk dünyasıyla özdeş olmak. Bir eğitimci, bir sanatçı, bir yazar onlardan ne çok ilham alır. İşte böyle bir zaman dilimi idi benim içinde.

İllerimize açılan Bilsem Merkezleri, eğitimde alınan en önemli, en isabetli kararlardan biri. Özel yetenekli çocukların farkına vararak, istidat ve kabiliyetlerine yönelik eğitimler vermek, bilimsel, kültürel, sanatsal alanda var olan cevherleri açığa çıkarmak, yönlendirmek büyük kazanımdır. Sağlanan motivasyon ve toplumsal kabul görüş geleceğimize verilmiş mühim bir değerdir.

Sivas bilim sanat merkezi de 2009 yılında eğitim öğretime başlamış.4-5 Ekim 2019’da da yeni binasına geçmiş, sayın bakanımız Ziya SELÇUK açılışını yapmış. Özel mimarisi olan binaya müdür Adem Uzun ve kıymetli öğretmenler çok emek vermişler. Özel yetenekli çocuklarla, fiziki şartları da özel olan bir alanda buluşmak beni ziyadesiyle mutlu etti ve çokça da umutlu…

İlçelerden öğrencilerin gelmesi imkânları, laboratuvar ve atölyelerin çokça olması da ayrıca bir özellik.

Dikkate değer bir başka hususu da, enerji panelleriyle kendi enerjisini üreten Eko okul özelliği taşıması.

514 Özel öğrencinin eğitim alıyor alması, muhteşem konferans salonu da dikkat çeken başka özellikleri. İlk sunumu yapan olmakla da onur duydum.

Sivas bilsem, üretime dayalı bir eğitim anlayışı ve patent çalışmalarına da bir hayli önem veriyor. Patent ofisi bünyesinde mevcut olup, Sivas’ta eğitim alan tüm öğrencilere hizmet veriyor.

Kendi markasıyla üç boyutlu yazıcı üretirken teknik bakım ve onarımını da yapıyor.

Ve gurur verici ki 12.uluslararası robot yarışmasında dünya üçüncülüğü alan insansı robot özelliği taşıyan Yiğido adlı robot, altı ay zarfında Bilsemli öğrenciler tarafından yapılmıştır.

Birçok proje, yarışma, ülke genelinde ödülleri ve kitap çalışmaları içinde olan Sivas bilsem içinde bulunup ayrılmakta zorlandığım eğitim mekânlarından biri olmuştur.

Çocuklarımıza, gençlerimize nice imkânlar sunan bu merkezlerin sayısının artmasını diliyorum. Gelecek ve sınav kaygısı taşımadan hür düşünce ve hayallerin onay gördüğü ve masaya yatırılıp gerçeğe dönüştürme imkânı sunulduğu bir ortamdı Sivas bilsem.

Davası olan, nesil yetiştirme çabası olan, örnekliği en başta kendileri sunan emektar öğretmenlerdi gençliğe can sunan.

Bu gayretlerle Sivas Bilsem’le tanışma imkanı sağlayan kıymetli dostum şair eğitimci Songül özel’e, Bilsem müdürü Adem Uzun’a ve tüm emektar öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum.

Okullar çocukların nefes aldığı yerler haline dönüştükçe bizler onlardaki cevherleri göreceğiz. Onlar hayal ettikçe ruhsuz (hayalet), amaçsız, eylemsiz, tüketim toplumu olmaktan kurtulacaktık. Tükettiklerini yerine koydukça toplum, hafifleyecek ,sorumluluk sahibi olacaktık.

Tepedeydi, zirvedeydi elbette yetenekli çocuklar. Tepede isek ışık vermelisin. Güneş gibi, yıldız gibi ay gibi, odamızı aydınlatan lamba gibi. Gerdiğimiz yay ise okun menzilini belirleyecekti. Sivas Bilsem ’de buna dair çok güzel anılarla döndüm.

Hoş bir söyleşinin ardından zekice sorulan sorular beni ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Ninem korkut kitabımızdan bir alıntıyla sözlerimi noktalayayım

‘’ tohumu çatlatan sıkışmışlığı değil, toprağın genişliğidir yavrucuğum’’

Sağlık ve selametle nice yollar geleceğimiz için aşılsın inşallah. Teşekkürler SİVAS BİLSEM

Nilüfer Zontul Aktaş

Önceki ve Sonraki Yazılar
Nilüfer Zontul Aktaş Arşivi