Bakır: Bütüncül Eğitim Modeli Kamuoyuna Sunuldu

Bakır: Bütüncül Eğitim Modeli Kamuoyuna Sunuldu
Bakır, bütüncül eğitim modeline dayalı program taslaklarının kamunun görüşüne sunulduğunu vurguladı.

Malatya'da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatı üzerine önemli konular ele alındı. Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen program, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri ile okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatının değerini vurgulayarak, ifadeleri şu şekilde değiştirdi:“Hepimizin bildiği gibi eğitim pek çok bileşenden oluşan bir bütündür. Kökleri geçmişle beslenen eğitim, dallarını daima geleceğe uzatmalı yeni filizler vermelidir” şeklinde konuştu.

Bakır, çağımızın hızla değişen ve dönüşen bilişim çağına dikkat çekerek, ifadelerini şu şekilde yeniledi:“Çağın gereklerini yerine getirmek için her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yenilenme ve güncellenme kaçınılmazdır. Ülkemizin dünyada yaşanan değişim ve dönüşümlerden geri kalmaması ve çağı yakalaması amacıyla yaklaşık on yıldır süren bir çalışma ve büyük bir emek neticesinde Türkiye yüzyılı maarif modeli ortaya konulmuştur. Türkiye yüzyılı maarif modeli öğrenci profili, beceriler çerçevesi, erdem-değer-eylem modeli, sistem okuryazarlığı, alana ait bilgi kümeleri bileşenlerinden oluşan bütüncül bir modeldir. Bu modelin amacı sadece çağına uyum sağlayan değil; yüzyıla damgasını vurabilecek, erdemli, ahlaklı, milleti ve insanlık için faydayı benimsemiş bilge nesiller yetiştirmektedir. İnsan madde ve manadan oluşur. İnsanın varoluşunu kemale erdirmesi esas itibarıyla eğitim ile gerçekleştirilebilir. İnsanın hayatındaki iyi, doğru, faydalı ve güzel; hep bu çerçevede ancak farklı şekillerde ortaya çıkar. Bu çerçevede Türkiye yüzyılı maarif modeli, sahip olduğu mefkûre ile toplumu ve ülkesini imar eden şahsiyetler yetiştirmeyi ahlaki bir sorumluluk olarak ele almaktadır” açıklamasında bulundu.

Bakır, insan ve toplum hayatının her alanını kapsayan bütüncül eğitim modelinin temel alındığı eğitim programı taslaklarının kamunun görüşüne sunulduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:''Programın öne çıkan özelliklerinin başında Erdem-Değer-Eylem Modeli yer almaktadır. Programlarda dikkat çekici bir diğer husus Milli Eğitimin genel amaçları doğrultusunda yetkin ve erdemli insan yetiştirme hedefidir. Sadece akademik başarıya odaklanmanın doğru olmadığı ilgili tüm çevrelerce kabul görülmektedir. Çünkü eğitim bireylerin sadece zihinsel gelişimiyle ilgilenmez. Onu beden ve zihin bütünlüğü içerisinde ele alır. Bütüncül eğitim modeliyle sorgulayıcı, üretken, bilge, cesaretli, merhametli, vatansever, estetik duyarlılığa sahip, iradeli, ahlaklı ve sağlıklı yetkin ve erdemli bireyler yetiştirme öncelikli bir hedeftir” söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir