Eris varyantı geldi! Veliler ve öğrenciler endişeli! SON DAKİKA MEB 4 gün okul 3 gün tatil ve uzaktan eğitim haberi geldi

Eris varyantı geldi! Veliler ve öğrenciler endişeli! SON DAKİKA MEB 4 gün okul 3 gün tatil ve uzaktan eğitim haberi geldi
Pazartesi günü okullarda çalan ilk ders zili ile öğrenciler okullara dönerken, 4 gün okul 3 gün tatil beklentisi henüz gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

SON DAKİKA MEB 4 gün okul 3 gün tatil ve uzaktan eğitim haberi geldi! Eris varyantı geldi! Veliler ve öğrenciler endişeli- Pandemi sonrası bazı Avrupa ülkelerinde uygulamaya alınan 4 gün okul, 3 gün tatil sistemi, Türkiye'de de hayata geçirileceği yönünde haberlerle gündemi sarsarken, öğrenciler büyük bir beklenti içerisine girmişti. Özellikle de Cuma gününün resmi tatil olacağı söylentileri, bu beklentileri artırmıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrencilerin beklediği müjdeli haber verilmemişti.

Eğitim ve Tatil Dengesi

Pandemi sonrası eğitimde yaşanan aksamalar, öğrencilerin ve velilerin birçok soru işareti ile dolu bir döneme girmesine neden olmuştu. Türkiye'de eğitim ve tatil dengesi her yıl olduğu gibi bu yıl da merak ediliyor ve özellikle uzun tatil dönemleri ile ilgili beklentiler artıyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Eris Varyantı Açıklaması

Öğrencilerin dönüş heyecanı devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamasında Eris varyantı hakkında bilgilendirme yaptı. Koca, "ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ilde. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız." açıklamasını yaptı.

Eris Okulları Nasıl Etkiler?

Eris varyantının ortaya çıkması, okulların açılışını ve eğitim sisteminin işleyişini etkileyebilir. MEB'e yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı kurmayları, okullarda salgın riskine karşı senaryoları masaya yatırmış durumda.

4 Gün Okul, 3 Gün Tatil Mümkün mü?

MEB yetkilileri, salgının artması durumunda okullarda ilk planlamanın alt yapısının hazır olduğunu ve uzaktan eğitime geçişin olabileceğini ifade ediyorlar. Bununla birlikte okula gitme sıklığının azaltılması ve 4 gün okul, 3 gün tatil gibi yeni bir sistemin getirilmesi de gündemde. Uzmanlar ise bu kararın alınabilmesi için vaka sayıları kadar yoğun bakım doluluk oranı ve ölüm oranı kriterlerinin de önemli olduğunu belirtiyorlar.

4 gün okul ve 3 gün tatil sistemi, öğrencilerin daha esnek bir eğitim programına sahip olmalarını sağlayabilirken, salgın nedeniyle alınacak tedbirler de bu sistemin uygulanabilirliğini etkileyecektir.

Salgın koşulları ve Eris varyantının etkisi, eğitim sistemine yönelik kararların alınmasını zorlaştırıyor. Öğrenciler ve veliler, gelişmeleri yakından takip ederken, MEB'in alacağı kararlar merakla bekleniyor.

 1. Eris varyantı nedir?

  Eris varyantı, koronavirüsün farklı bir türüdür ve hastalık yapma gücü düşüktür. Türkiye'de de görülmüştür.

 2. 4 gün okul, 3 gün tatil sistemi nasıl çalışacak?

  Bu sistem, öğrencilere daha esnek bir eğitim programı sunmayı amaçlar. Öğrenciler 4 gün okulda fiziksel olarak bulunurken, 3 gün tatil yaparlar.

 3. Uzaktan eğitim mümkün mü?

  Evet, salgın koşullarında uzaktan eğitim uygulanabilir. Ancak kararlar, salgın durumuna göre değişebilir.

 4. Salgın nedeniyle alınan tedbirler nelerdir?

  Salgının yayılmasını önlemek için maske takma, sosyal mesafe, el hijyeni gibi tedbirler alınır.

 5. MEB'in alacağı kararlar ne zaman açıklanacak?

  MEB, salgın ve Eris varyantının etkisiyle alacağı kararları kamuoyuyla paylaşacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir