Güldal Lisanslı Depoculuk İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal Kuru kayısı lisanslı depoculuk inşaat alanında incelemelerde bulunarak Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan'dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Güldal Lisanslı Depoculuk İnşaatında İncelemelerde Bulundu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, geçtiğimiz Ağustos ayında ihalesi yapılan lisanslı deponun Eylül ayında inşaatına başladıklarını söyledi.

Kuru kayısı lisanslı depocusun yüzde 75’nin tamamlandığını belirten Özcan, “İçeride 4 ana depodan ikisinin soğuk hava fanları yerleştirildi, diğerlerinin de şuanda inşaatı devam ediyor. Aşağıda da beş bin beş yüz vahşileme alanı mevcut” dedi.

Özcan, Mart ayının sonunda inşaatın tamamlanacağını ifade ederek, “Önümüzdeki kayısı sezonunda kullanılabilecek kuru kayısı lisanslı depo özellikle Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir proje. Uzun zamandır kamuoyunun gündemindeydi. Çok kısa süre içerisinde inşaatı bu hale getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz ” şeklinde konuştu.

Lisanslı deponun bu yılki kayısı sezonunda kullanılabilmesi, ayrıca TMO’nun da ürün alarak kayısıyı regüle edebilecek hale getireceklerini kaydeden Özcan şöyle konuştu:

“2020 yılı kuru kayısı da önemli bir yıl olacak. Lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi hem de TMO ürün satın alacak olması ve taban fiyat belirlemesi ile ilgili çok önemli yıl olacak. Lisanslı depo ile birlikte kayısı da önemli bir sayfa açacağız. Üreticinin elde ettiği ürünleri depoda sağlıklı ve hijyenik koşullarda muhafaza edilecek. Üreticinin Temmuz ve Ağustos ayında oluşan maliyetlerdeki finansman giderini karşılayacak olan yeni bir sistem geliyor. Bankalardan faizsiz kredi ile sağlayacak. Ayrıca üreticilerimiz Tarım Bakanlığı’nın da sağladığı imkanlardan faydalanacak. Yine Türkiye ürün ihtisas Borsası Elektronik satış salonları ile kayısı bir yatırım aracı haline gelecek. 2020 kayısıda yeni bir sayfa açacak. Lisanslı depo da bunun en önemli ittirici gücü haline gelecek.”

Özcan Lisanslı depoculuğunun Malatya’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

TMO GENEL MÜDÜRÜ GÜLDAL'DAN MALATYA TİCARET BORSASINA ZİYARET

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Malatya Ticaret Borsasını ziyarete etti.

Ziyarette konuşan Güldal, TMO olarak, Ticaret Borsalarıyla yakın işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

Fırat Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği iştirakı LİDAŞ'ın finansman ettiği, Malatya Ticaret Borsası’nın da girişimleriyle Kuru Kayısı Lisanslı Depo inşasının devam ettiğini kaydeden Güldal, şöyle konuştu:

"Kaba inşaatının hemen hemen tamamlanma aşamasına geldiğini biliyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte kayısı, lisanslı depo vesilesiyle belki TMO'nun gündemine girecek. Biz TMO olarak, bu konuda tüm hazırlıklarımızı güncel tutmak durumundayız. Pozitif yaklaşan Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye bilgi aktarmak durumundayız."

Borsa Başkanı Ramazan Özcan ise ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek, inşası devam eden Kuru Kayısı Lisanslı Depoya katkılarından dolayı Güldal'a teşekkür etti.

TMO'nun bölgede hayvancılık yapan üreticileri korumak adına önlemler aldığını anlatan Özcan, bu konuda da sektör temsilcileri adına Güldal'a teşekkür ettiklerini ifade etti.

Başkan Özcan tarafından TMO Genel Müdürü Güldal’a kayısı hediye edildi.

Bakmadan Geçme