İran, İbrahim Reisi'nin Ölümü Sonrası Acil Seçim Kararı Aldı

İran, İbrahim Reisi'nin Ölümü Sonrası Acil Seçim Kararı Aldı
İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölümüyle sarsıldı ve bu trajik olay sonrasında acil olarak yeni bir cumhurbaşkanı seçmek için seçim düzenlemek zorunda kaldı.

İran'ın 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için sandık başına giderken oyunu kullanan ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney, kararsız seçmenlere oy kullanma çağrısında bulundu.

İran lideri Hamaney, oyunu Tahran'da bulunan İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde kurulan sandıkta kullandı.

Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Hamaney, konuşmasına 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve diğer yetkilileri anarak başladı.

Seçim günlerinin İranlılar için "mutluluk ve sevinç günü" olduğunu söyleyen Hamaney, kararsız seçmenleri sandığa çağırarak, "İslam Cumhuriyeti'nin devamlılığı, istikrarı, izzeti ve dünyadaki itibarı, halkın varlığına bağlıdır. Bu nedenle değerli halkımıza oy vermeyi ciddiye almalarını ve bu önemli siyasi sınava katılmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

Hamaney, "İnşallah bu ülke için en iyi ve en faydalı tercih seçilir, önümüzdeki yıllar Allah'ın izniyle güzel ve hayırlı yıllar olur ve insanlar tercihlerinden memnun olur" ifadelerine yer verdi.

Ne Olmuştu?

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İbrahim Reisi sonrasında İran, zorunlu olarak seçime gitmek zorunda kalmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir