Türkiye'de 485 Aktif Fay: Deprem Riski ve Güvenlik Önlemleri

Türkiye'de 485 Aktif Fay: Deprem Riski ve Güvenlik Önlemleri
Türkiye'de 45 ilde, 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem riski taşıyan 485 aktif fay bulunmaktadır. Bu faylar ülkenin geniş bir bölümünde potansiyel risk oluşturmaktadır.

Türkiye'de deprem araştırmalarıyla ilgili olarak kurumlar, kuruluşlar ve üniversiteler harita verilerini kullanarak araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda, MTA'nın güncel fay hattı haritası önemini koruyor ve sürekli olarak gündeme geliyor.

İşte güncellenen deprem diri fay haritası...

Doğu Anadolu Fay Hattı Nerede, Hangi İllerden Geçiyor?

Türkiye, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları kuşağında bulunuyor. Doğu Anadolu Fayı, Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzey ucundaki Maraş Üçlü Kavşağı ile başlıyor ve Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova Üçlü Kavşağı'nda kuzeydoğu yönünde son buluyor.

Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş'a kadar devam eder ve sonrasında Erzincan'dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşir.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Bulunan İller

AFAD tarafından edinilen bilgiye göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere toplam 24 ilin merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de doğrudan aktif fay hatları üzerinde bulunuyor.

Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanan fay kuşağı Saros Körfezi'nden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanır. Bu kuşak Gelibolu, Marmara Denizi’nin derin bölgeleri, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit Vadisi ile Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir hat şeklinde uzanır. Ayrıca Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik bu kuşak içerisinde yer alır.

Batı Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan İller

Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan bazı aktif fay hatları bulunmaktadır. Bu fay hatlarıyla ilişkili deprem kuşağı; Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir'i kapsar. Ayrıca Burdur, Acıgöl havzalarının kenarlarında ve Sultan Dağları’nın kuzey eteklerinde de faylar bulunmaktadır.

İstanbul Ve Ankara'da Diri Fay Bulunmuyor

İstanbul ve Ankara'da aktif fay bulunmamakla birlikte, bu iller yakınlarında bulunan aktif fay hatları potansiyel risk oluşturabilir. MTA'nın diri fay hatları haritasına göre, Türkiye'nin en uzun aktif fayı Kuzey Anadolu Fay Hattı'dır.

MTA'nın Diri Fay Haritasına Göre Birinci Derece Riskli Bölgeler

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.

Yenilenmiş Diri Fay Haritasına Göre İkinci Derece Riskli Bölgeler

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı, Çorum.

Türkiye Mta Diri Fay Haritasına Göre Üçüncü Derece Riskli Bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in belirli bölgeleri ile Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir yöreleri bulunmaktadır.

MTA Yenilenmiş Diri Fay Haritasına Göre En Az Riskli Bölgeler

Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman'dır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir