Kira ve Ücret Geliri Beyanı: Son 5 Gün

Kira ve Ücret Geliri Beyanı: Son 5 Gün
Konut ve iş yeri kira geliri gibi geçen yıl gelir elde edenlerin beyanname verme süresi 5 Nisan’da sona erecektir.

Konut kira gelirlerinde geçen yıl yıllık 21 bin lira, iş yeri kira gelirinde 150 bin lira istisna tutarını aşanların beyanname vermesi gerekiyor.

Ev sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının "gib.gov.tr" internet adresinden "Hazır Beyanname Sistemi" ile gerekli işlemleri yapabilirler.

Ev ya da iş yeri kiraya veren kişilerin elde ettikleri geliri beyan etme süresi dolmuştur. Beyannamelerin en geç yarın verilmesi gerekmektedir.

Gerçek kişiler tarafından geçen yıl elde edilen ticari, tarımsal, serbest meslek ve ücret geliri veya yurt dışından faiz ve kar payı kazançları için de 5 Nisan'a kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekmektedir.

Vergi mükellefleri, yıllık gelir vergisi beyannamelerini önceden hazırlanmış Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden verebilirler. Mükellefler, sisteme "gib.gov.tr" üzerinden 7 gün 24 saat erişebilirler.

Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunmaktadır.

Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulama üzerinden, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsilatı yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kira beyannamesi uyarısında bulunmuştu.

Şimşek,

"Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir