Nilüfer Zontul Aktaş

Nilüfer Zontul Aktaş

Kitap Dostu Masal Şehir Tokat

Nilüfer Zontul AKTAŞ (Malatya Gerçek Haber)

"Birkaç yıl önce Dedem Korkut olurda Ninem Korkut olmaz mı " demişti kıymetli eğitimci yazar Mustafa Uçurum Dünya bizim 'de yazdığı yazıda. An gelip o şehre Ninem korkut olarak gideceğim aklıma gelmezdi." Masal Tokat -Kitap Tokat "projelerini yürüten Kıymetli kardeşimiz eğitimci yazar Ali Bal bu vesilelerle davet etti.

Benim içinde bu isimle gidiyor olmak çok özeldi, manidardı elbette.

Dede Korkut hikayelerindeki Boğaçhan gibi ben de bu isme layık kahramanlık yapmış gibi hissettim kendimi . Söz ve hikmet kalbin kapılarından süzülüp başka kapılara yol bulmuştu.

"Sözünü kuş tüyü hafifliğinde, bal şerbeti tadında sunan kişi; zamanımızın iyi kalpli, güzel söz bırakan bilge hanımıdır" demişti kıymetli okurlar. Bizde Ninem Korkut adıyla yola revan olduk.

Şubatın soğuğunda , sıcak gönüllerle 2 günlük süreç, masal- çocuk- sevgi- kardeşlik iklimi üzerine hoş bir zaman dilimi oldu. "Kitap Tokat, Masal Tokat" projelerinin mimarlarından olan Mustafa Uçurum hocamın okulu 18 Mart İlkokulu ile başladık programlar zincirine. Anasınıfı derken ikiler, üçler, dörtler ayrı ayrı masal ve imza etkinliği ile buluştuk.

Kitaplarımız hediye edildi, masum yüreklere. Bana da imza etmek düştü, kalplere değen mühür misali.

Okul müdür Ahmet Keskin Bey de masal dinleyenler arasındaydı. İlgisine teşekkürü borç biliriz .

Sonrasında dostumuz Şair Hatice Toprak Çevik'in Okulu İbn-i Kemal İlkokulunda;söyleşip, masal anlatıp kitap imza ettik.

Yüzlerce minik yüreğin bulunduğu özel okul formatında, özenle oluşturulmuş 75. Yıl Anaokulu öğrencileriyle kucaklaştık. Masal anlatıp, kitap imza ettik. Pür dikkat dinleyen, sonrasında masal içinden sorduğum sorulara cevap veren minikler beni hayrete düşürdü, kıvanç duydum. Ayrıca okul içinde bir masal anlatma, kitap okuma ortamı hazırlanmıştı. Öyle hoş öyle sıcaktı ki. Her eğitim yuvasında olmalı. Eğitim-öğretime bunun gibi güzel katkılar sağlayan müdire Hanım Alev Özdilek'e gönülce teşekkür ederim.

Masal sürecine devam ettik büyük bir heyecanla . Akşam vakti , hazırlanan naif ortama masal anlatıcılığı eğitimi alan öğretmenlerimiz geldi. Çaylar yudumlanırken masalın çocuklarımızın dünyasındaki yerini konuştuk. Tecrübelerimizle birlikte, masalın eğitime yansıyan öneminden bahsettik. Babaannemden dinlediğim bir masalı anlattım.

Masal yolculuğu devam ediyordu.

Masalın büyülü dünyası, ruha sunduğu rahatlatıcı etki, değerlerimizin masal diliyle içselleşmesi, elbette çocuklarımıza sunacağımız büyük bir emekti.

Tokat masal bu hususta her şeyi düşünmüş bir proje.

Ertesi gün ise muhteşem bir kütüphane ile karşılaştım. Bebek ve Çocuk Kütüphanesi.

1. Kat 0-2 yaş, 2 kat 2 4 yaş, 3 kat 4 6 yaş için tasarlanmış.

Türkiye'nin ilk müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ünvanını taşıyor.

Kitaplar, oyuncaklar, boyamalar, kuklalar masal platformları harika bir iç dizayn. İçim huzur doldu. Bu güzel ortamda da çocuklar ve aileleri Ninem Korkut’tan masallar dinlemeyi bekliyorlardı.

Onlara da babaannemden "kem ile iyilik" masalını anlattım.

Programlar zincirinin ardından kısa da olsa Tokat’ı gezme imkanı buldum. Tarihi Taşhan 'ı, müzeleri, el emeği örtülerini, tarihi camilerini görmek şehre kalbi bir bakış atmak güzeldi .

Gaziosmanpaşa, İ-bn-i Kemal, Danişmend Gazi'nin isimlerini, izlerini her yerde görmek mümkündü.

Bizde gönülden bir iştiyakla yol aldık Tokat 'a. Gönül kapılarını açıp,büyük bir gayretle kitaplı zamanlara , çocuklara, gençlere güzel eylemlerle alaka gösteren güzel insanlara; başta bu kapıları açan Vali Ozan Balcı' ya Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali 'ye, projenin koordinatörü eğitimci yazar Ali Bal 'a, edebiyatın fikrin bir çok ortamda nabzını tutan eğitimci yazar Mustafa Uçurum'a , proje sorumlusu sevgili Kezban Özdemir hanıma, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, bu güzelliklere bir tuğla koyan, nice emektara, şükranlarımı sunuyorum.

Kalbi sevgi ve saygıyla Tokat'ın bu güzel çalışmasına bir tuğlada Ninem Korkut koydu ise ne alâ.

Yolları yakın eden, yokuşları düz eden sevdalarımız olsun. Selam ile

...

Nilüfer zontul Aktaş

Önceki ve Sonraki Yazılar
Nilüfer Zontul Aktaş Arşivi