Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutma Kararı Aldı

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutma Kararı Aldı
Kurul, politika kararlarını enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde belirleyeceğini vurgularken, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulunduruyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Fatih Karahan yönetiminde bir araya geldi. Kurul, politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 seviyesinde sabit bırakma kararı aldı.

Faiz oranlarına ilişkin açıklamada, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın mayıs ayında geçici bir duraklama yaşadığı vurgulayarak, "Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir" söylendi.

Parasal sıkılaştırmanın kredi ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilen açıklamada, "Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir" ifadelerine yer verildi.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini hesaba katarak, enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyeceğini ifade ederek, "Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır" şeklinde açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir