Gevrek Fiyatına Zam: 100 Gram 10 Lira Yerine 90 Gram 12,5 Lira

Gevrek Fiyatına Zam: 100 Gram 10 Lira Yerine 90 Gram 12,5 Lira
İzmir’de gevrek fiyatı 100 gramı 10 liradan 90 gramı 12,5 liraya yükseldi. Temmuz'dan itibaren artan maliyetler nedeniyle zam geçerli olacak.

3 ay önce zam talebinde bulunduklarını ve bu talebin Temmuz ayı itibariyle geçerli olmak üzere onaylandığını belirten İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, “Bilindiği gibi ‘Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte’ yapılan değişiklik ile simit fiyatı belirlenirken Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınması gerekiyor. İlimiz özelinde olmaksızın, tüm Türkiye’de simit fiyat kaosu mevcut. İstanbul ve Ankara dahil birçok büyük ilde zam geçişi henüz yapılmadı. Sıkıntıların ve süreçlerin uzamasını yönetmeliğin yeni yürürlüğe girmesinden dolayı yaşandığını umuyoruz. Aksi halde bu işi yapan değerli sanatkarlarımız gittikçe azalacak ve Türkiye’nin sokak yemek kültürünün en önemli unsurlarından biri olan simidin sürdürülebilirliği konusunda sıkıntılar yaşanacaktır” şeklinde konuştu.

Erişen, konuşmasına devam ederek şunları ifade etti: “Zam talebimizi maliyet raporlarıyla sunmamıza rağmen zam onay sürecinin uzaması esnafımızı da gevrek ustalarımızı da olumsuz etkiledi. Bu zam alma sürecinde birçok ürüne zam geldi, girdi maliyetlerimiz arttı. Böylelikle aldığımız zam önemini yitirmiş oldu. En son 10 ay önce gevreğe zam yapılmıştı, girdi fiyatlarındaki yükselen artışların herkes farkında. Dolayısıyla yapılan zammı İzmirli vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir