Yılbaşı Zam Oranları Açıklandı

Yılbaşı Zam Oranları Açıklandı
Resmi Gazete'de yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 58,46 olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de paylaşıldı.

Yeniden vergileme oranı idari, adli ve vergi ile ilgili ödemelerin birçoğunu etkiliyor. 2024 yılında vergi, ceza, harç gibi birçok kaleme uygulanacak zam oranı resmileşti.

Tebliğde Vergi Usul Kanunu uyarınca yeniden değerleme oranının yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumu'nun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu ve bu oranın bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Yeniden değerleme oranı, ilgili ödemelerin bir önceki yılki tutarlarına uygulanıyor. Ödemeler ortaya çıkan son miktar üzerinden hesaplanıyor ve uygulanıyor.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI 58,46 OLDU

Bu kapsamda yeniden değerleme oranının 2023 yılı için yüzde 58,46 olarak tespit edildiği kaydedildi.

Buna göre 2024 yılında vergi, ceza ve harçlara bu oranda zam yapılacak.

Düzenlemede bu konuda daha önce yayınlanmış tebliğlerin de yürürlükte bulunduğu bildirildi.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor.

CUMHURBAŞKANININ DEĞİŞTİRMEYE YETKİSİ VAR

Yeniden değerleme oranı 2023 senesi için yüzde 122,9 olarak açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yetkisini geçen sene Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde kullanmış, yüzde 122,9 olarak açıklanan yeniden değerleme oranının 2023 yılında yüzde 61,5 olarak uygulanmasına karar verilmişti.

YENİDEN DEĞERLEME ORANINDAN ETKİLENECEKLER

Vergi (Emlak vergisi-veraset ve intikal vergileri)

Ceza (Özel usulsüzlük cezaları)

Harç (Pasaport harçları)

Trafik cezası (Hız sınırı cezaları-Alkollü araç kullanma cezaları)

Egzoz emisyon ve araç muayene ücretleri

Motorlu Taşıt Vergisi (MTV)

Ehliyet ücretleri

Otoyol ve köprü geçiş ücretleri

İdari ödemeler

Adli ödemeler

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir