Düşündüren Deli

Düşündüren Deli

Beyaz Sarayın resmi dini Evanjelizm

Düşündüren Deli (Malatya Gerçek Haber)

2002 ABD seçimlerinde aday olan Lyndon LaRouche, günümüzde Trump'ın etkisi altında kaldığı Evanjelizm'in gerçeğini açıklamaktadır. "Şu anda Amerikan milli güvenliğine en büyük tehdit dışarıdan değil, içeriden gelmektedir."

"Tehdit aslında psikolojiktir ya da daha iyi deyişle bir psikopatolojik problemdir. Problemin şimdiki odağı da Beyaz Saray'ın kendisidir."

"Mesih gelinceye kadar barış asla olmayacak. O'nun yeniden doğuşundan önce barışı vaaz etmek bir dalalettir,Tanrı'nın sözüne karşı gelmektir, Deccallıktır."

Televizyon hatibi olan Evanjelik James Robison sıradan bir vaiz değildir. 1984 yılında Reagan tarafından Cumhuriyetçilerin kongresinde açılış duasını yapmak için davet edilmiştir. 

Ortadoğu'daki gerilimin sürdürülmesi, Evanjeliklerin inançlarının doğruluğunu kendilerince ispat edebilmelerinin olanağıdır. Aksi bir durumda inandıklarının koca bir yalan olma ihtimali ortaya çıkacaktır. Evanjelistler'e göre Armageddon savaşının gerçekleşebilmesi için Ortadoğu'da tansiyonun düşmemesi gerekmektedir.

Cumhuriyetçilerden Oklahoma senatörü James Inhofe İsrail-Filistin sorunu hakkında "Bu bir politik savaş değildir. Tanrı'nın sözünün doğru olup olmadığı üzerine bir mücadeledir." açıklamasını 2002 yılında yapmıştır.

Amerikan toplumunda,gerek dini inançlardan,gerek dünya sinema endüstrisinin merkezi Holywood'un beslediği bilinçaltından,gerekse yaşanan 11 Eylül gibi makro düzeyde büyük komplodan beslenen kıyamet beklentisi, giderek artmaktadır.

Bir de bunlara kıyamete dair genellikle tahrif edilmiş sözde kutsal kitaplardan esinlenilen kıyamet kehanetleri eklenince bu beklenti paranoya halini almaya başlamıştır. 11 Eylül olayları,kıyamet paranoyasının yayılmasını hızlandırdığı gibi, Amerikan yönetiminin bu paranoya üzerine militarist bir dış politika tesis etmesine yardımcı oldu. Amerika'da bulunan 90-100 milyon Evanjelist, Beyaz Saray'a seçilen Başkanının devlet yönetiminde baş olmasını kabullendikleri kadar 'dini lider' olarak da kabullenmektedir !

Evanjelistlere göre liderin Tanrı tarafından seçildiği ve O'nun vekili olduğu inancıyla;hüküm ve hareketlerinin Tanrı adına olduğu kabul edilir.Düşünce ve kararlarını eleştirmek Tanrının takdirini beğenmemek ,Tanrıya karşı gelmek gibi algılanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Düşündüren Deli Arşivi