Mustafa Polat

Mustafa Polat

Bu Hadisi Bilen Var mı?

Mustafa POLAT (Malatya Gerçek Haber)

Okuduğunu anlamaya çalışan insan düşünme, düşünen insanın ise yazma güdüsüne sahiptir...

Yazan insan da yazdıklarını bir yerlerde yayınlama ve başkalarıyla paylaşma ihtiyacı duymaktadır...

Bu ihtiyaç bazen tek bir kelime, bazen uzun bir cümle, bazen en sevgilinin Hadis-i Şerifi, bazende Kur'an-ı Kerim'den bir ayet olarak karşımıza çıkar.

Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde her gün binlerce kısa ve dikkat çekici paylaşımlar oluyor.

Dünde yüzlerce sosyal medya kullanıcısı twitterda dikkat çeken bir hashtag ile Hz. Muhammed Mustafa SAV 'in hadislerini binlerce tweetde yaklaşık 30bin ile Türkiye gündemine girmesine vesile oldular.

Gönderilen hadis tweetlerinin şu saate kadar birçoğunu teker teker okudum.

Ne garip insanlarla beraber bu cennet Vatanda yaşıyoruz. Müslümanlara Kur´an okuyun diyoruz. Bazı gezi zekâlılar bunu “Siz hadisi inkâr ediyorsunuz?” şeklinde anlıyor. Hâlbuki Kur´an okuyan bir insan oradaki Resul ve Nebilerin kimliğini, misyonunu ve sünnetin ne olduğunu net olarak görür.

Bir çoğumuz “Yaratılanı Yaratandan ötürü sev.” cümlesini kullanıyoruz. Hâlbuki Kur´an Allah(CC)´ın sevdiklerini sev, sevmediklerini sevme diyor. Şimdi sırf Allah (CC) yarattı diye Ebu Cehil, Ebu Lehep ve onun gibi günümüzün temsilcilerini de mi sevelim?

Herkesten duyuyorum: “Ben her fikre saygılıyım.” Bu çok anlamsız bir düşünce. Ben hak ve hakikate zıt olan hiçbir fikre ve o fikirleri savunanlara saygı duymuyorum. Tamam, haklarını çiğnemem ama saygı duymak zorunda değilim ki! Küfre ve kâfire, münafıklığa ve münafığa niye saygı duyayım ki?

Nafileler üzerinde ısrarla dururken farzları unutuluyor. Farzlar ve haramlar Kur´an´da açık biçimde yazılı. Bol bol Kur´an ilmi tahsil edelim ki (Meal, tefsir) farzdır. Hem bir farzı yerine getirmiş oluruz hem de gerçekleri kaynağından öğrenmiş oluruz.

Ey Müslümanlar, “şirk koşmak, kul hakkını yemek, zulme ve küfre sessiz kalmak, paraya, makama, heykellere tapınmak ve bunlara benzer haramların da ahlakı ve hatta imanı bile bozduğunu unutmayalım.

İslam bedduaya pek kapı açmamış ama insan bazen öyle haller yaşıyor ki, çaresiz ellerini açıp beddua edesi geliyor. Kime mi?

-Bu Vatanda doğup, bu Topraklarda para kazanıp ama Bayrağa ihanet edenlere...

-Halkı aldatıp, yalan söyleyen ve algı yapanlara...

-İş yapmadığı halde aydan aya belediyelerden maaş alanlara, boşa koltuk işgal edenlere. ..

-Ülkemizin en azılı düşmanlarıyla işbirliği yapanlara...

-Kur´an emirlerini ve yasaklarını hiçe sayanlara...

-Dünyevî şehvetleri için yemeyecekleri haltı olmayanlara...

-Dinleri para, imanları haram, kıbleleri bela olanlara...

-Elde ettikleri gücü birliği ve dirliği bozmada, mazlumları ezmede kullananlara...

Vs. vs. vs.

Bu tipler yeryüzünün en lanetli mahluklarıdır...

Hedefe gitmede her yolu meşru görme düşüncesi Makyavelizm´dir. Müslüman hedefe giderken bile Resûlullah'ın hadislerine ve Kur'an ölçülerine uymak zorundadır.

Kur´an, Resul´ün insan olduğunu ve insanın neden yaratıldığını açık biçimde beyan ederken bazı kendini bilmezler ve rivayetlerin peşine takılanlar Resulullah´ın nurdan yaratıldığına ileri sürüyorlar. “sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım.” Diye hadis bile uydurmuşlar.

Kur´an "Sen gaybı bilmezsin" derken bazı kendini bilmezler Resulullah´ın kıyamete kadar olan tüm hadiseleri bildiğini iddia ediyorlar. Resûlullah Rabbimizin en sevdiği tabiki Allah'ın isteği ölçüde gaybı bilir ancak tüm gaybı sadece Allah-u Teala bilmektedir.

Ramazanda tüm şeytanlar zincire vuruluyorsa başta ABD, İsrail gibi terör devletleri ve teröristler ile bunların işbirlikçileri vs.vs. Ne oluyor?
Bu sözü Resulullah (SAV) söylemiş ise tüm Alem-i İslam içerisinde bulunan şeytana uyanları yada şeytani düşüncelere sahip kişileri kastettiğini, bugüne kadar anladığımız şekilde dünyadaki tüm iblisleri kastetmediğini düşünüyorum. Çünkü ramazanda gördük okyanus ötesindeki ve Kudüsteki şeytanların bağlandığı falan yoktu.İnsi şeytanlarda bağlansaydı 1 ayda olsa dünya rahat ederdi.

Şimdi bunu paylaştım ya bazı sinsi şeytanlar da hemen devreye girip benim hadis düşmanı olduğumu bile ileri sürerler. Ancak anlatmak istediğim bu yaşımıza kadar kulaktan dolma hadislerle gelmişiz, hepimiz düşünebilen bireyleriz, dün twitterda gündem olan;

#BuHadisiBilenVarMı

Hashtagi sayesinde daha önce görmediğim, duymadığım, bilmediğim ama düşündüğümde hatta arama motorlarında arattığımda evet Allah'ın Resulü bu sözü söylemiş dediğim birsürü hadis öğrenmiş oldum.

Rabbim; Resûlullah'ın hadislerini okumamıza, öğrenmemize ve anlamamıza vesile olanlardan razı olsun inşallah.

Hayırlı Cumalar dilerim...

Mustafa POLAT

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mustafa Polat Arşivi