Mustafa Polat

Mustafa Polat

Soros'un Çocukları

Öncelikle Soros'u sizlere kısaca bir tanıtayım;
George Soros, 91 yaşında bir Macar Yahudisi. Türkiye, adını Gezi Parkı olaylarında fazlasıyla duydu.

Soros, her ne kadar iş insanı olarak bilinse de adı hep iç savaş ve darbe organizasyonları ile anılıyor. Kurduğu "Açık Toplum Vakfı" 120'nin üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor.

Vakıf bir sivil toplum kuruluşu gibi görünüyor, ancak çok sayıda ülkede darbelerden, rejim değişikliklerine kadar birçok olayın içinde yer almakla suçlanıyor.

Çocukluk dönemleri  Nazi Almanya' sına denk gelmiş ve Nazilerden kılpayı kurtulmuş biri. Ailesi İngiltere’ye göçünce, yüksek tahsilini o ülkede yapmış, ardından da ABD’ye yerleşmiş ve 60’lı yıllarda orada kurduğu fon şirketiyle, dünyanın en hızlı büyüyen finans yatırımcılarından biri olup çıkmış. O kadar ki, 1992’de yaptığı bir kur spekülasyonu manevrasıyla, bir gün içinde bir milyar doların üzerinde kazanç sağlayarak İngiltere Merkez Bankası’nı bile sarsabilecek güce erişmiş. Bu muazzam meblağ, dolaylı şekilde İngiliz halkının cebinden çekilip alınan bir para olarak da algılandığı için, sevmeyeni ve nefret edeni sadece ingiltere değil, birçok yerdeki iç savaş ve darbe organizasyonlarının baş aktörü olması nedeniyle dünyada hiç de az olmamış Soros’un. Bu nedenle, dünyanın bir çok yerinde çeşitli kesimlerce “haydut”, “soyguncu”, “drakula”, “timsah”, "şeytan" lakapları ile anılmaktadır.

Şimdi gelelim bu Sorosun oğlu Alexander Soros'un bile serbest bırakılması için "Kavala haksız yere hapsedildi" diye açıklamalar yaptığı Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan tutuklu Soroscu Osman Kavala meselesine. 

Sorun aslında 10 büyükelçiyi de o büyükelçilerin temsil etmiş olduğu 10 ülkeyi de aşıyor. 
Türkiye’ye parmak sallayan 10 büyükelçi ile onların temsil etmiş olduğu 10 ülke fakat tehdidin aslolan sahibi onlar değil. Yukarda da anlattığım üzere baş sorumlu George Soros . 

Eğer bu 10 ülkenin kaygısı insan hakları olsaydı, darbeyle mahpusa tıkılan Mısır’ın seçilmiş birinci Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için de bir bildiri yayınlarlardı. Mursi 6 yıl tutulduğu zindanda yaşamını yitirdi. 

Eğer bu 10 ülkenin sıkıntısı insan hakları olsaydı, Cemal Kaşıkçı cinayetinin üstüne masraflardı. Üstelik o beğenmedikleri Türkiye, Kaşıkçı cinayetini tüm ayrıntılarıyla aydınlatıp, hepsinin önüne evrakları koymuştu. 

Eğer bu 10 ülkenin sıkıntısı insan hakları olsaydı, bu Batılı ülkeler, 4 yıl cezaevinde tutulan 9 Katalan yönetici için de ortalığı yıkarlardı, onların milletvekillikleri düşürülmesin gene parlamentoya alınsınlar diye kampanyalar düzenlerlerdi. 

Eğer bu 10 ülkenin kederi AİHM kararları olsaydı, ilkin AİHM mevzusunda dünyanın bir numaralı sabıkalı ülkesi olan İtalya’ya çemkirirlerdi. AİHM kararlarını hiçe sayan Yunanistan’a söz ederlerdi. 

Ya da bu 10 ülkenin tutukladığı rastgele biri için Türkiye’nin o ülkelerin başkentlerindeki büyükelçileri “özgür bırakın” daveti yapsaydı, ne olurdu acaba? 

Sorun insan hakları, demokrasi, özgürlük, hukuk, hakkaniyet asla değil. 
O denli olsaydı Türkiye’nin Rotterdam’daki başkonsolosluğuna Türkiye Cumhuriyetinin bakanını almayan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye’nin içişlerine karışmaya yürek edemezdi. 


Evet, 10 büyükelçinin yapmış olduğu Türkiye’nin içişlerine müdahaledir. 
Viyana sözleşmesine nazaran de bu büyükelçiler hudut dışı edilebilirdi.

Kovalım, gönderelim-gitsin, çarpıcı sözleri kulağa oldukça güzel geliyordu evet. 
Sonuçta 10 büyükelçi gönderilirse, Türkiye’nin o 10 ülkedeki büyükelçileri de yurda dönecekti. 
Bunun adı milletlerarası diplomatik krizdir. 


Sadece içinde bulunduğumuz süreç, bu boyuttaki krizlerin, bir seviyede olağanlaştığı bir süreç. 
Daha 2-3 hafta evvel Fransa ile ABD ve Avustralya ortasında mühim bir kriz yaşanmış, Fransızlar bir müddetliğine büyükelçilerini çekmişti.  

Doğrusu krizler yaşanır ve bir formda aşılır. 
Buradaki temel sorun ise bu 10 ülkeyi aşan bir durum. 
Zira bu 10 ülkenin idareleri George Soros tesirinde kalan iktidarlar. 

Mesela ABD’de Biden değil de Trump devam etseydi, Trump ne derdi biliyor musunuz? 
“Kavala ömrünün sonuna kadar cezaevinde kalsın hatta onu yalnız bırakmayın içerde, yanına Soros’u da tıkın” derdi. 

Bundan tam 3 yıl evvel 25 Ekim 2018’de ABD’de eski demokrat liderler Obama ve Clinton’ların eviyle, Soros’un evine bombalı paketler gönderilmişti. 
Trump basın toplantısındayken biri çıkıp, “Soros’u içeri tıkın” diye bağırmış, Trump da gevrek gevrek gülmüştü. 

Soros, Macar asıllı Amerikalı bir Yahudi. 
ABD’de Cumhuriyetçiler tarafınca sevilmiyor. 
Yahudi olmasına rağmen İsrail’de sağcılar tarafınca sevilmiyor. 
Macar olmasına rağmen Macaristan’da onun ismiyle “Soros’u durdur” adında olan bir yasa çıkarıldı. 
Soros’un Macaristan’daki üniversitesi de vakıfları da kapatıldı. 

Türkiye’ye parmak sallayan o ülkeler arasında İngiltere yok örnek olarak. 
Niçin? 
1992’deki Kara Çarşamba isminde İngiliz Merkez bankasına yönelik müdahalenin arkasında Soros vardır. Ve İngilizler Soros’tan nefret eder. 

Neyse ki sonuç olarak dün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu, zekası, ileri görüşlülüğü, güçlü karakteri ve dünya lideri olmasının avantajları ile 10 ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala hakkındaki AİHM kararlarının uygulanması çağrısı yapan bildiri nedeniyle 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için 'talimat verdiğini' söylemesinin ardından patlak veren diplomatik kriz, diplomatik bir yöntemle yatışmış oldu. AİHM kararlarının uluslararası hukuk çerçevesinde bağlayıcı olduğunu vurgulayan ortak bildiriyi imzalamış büyükelçilikler peş peşe, "İçişlerine karışmadık" diyerek yeni bir ortak açıklama yaptı.

Elçilikler, "Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit ettikleri" yönünde paylaşımlarda bulundu. Kısa süre sonra da Sn. Erdoğan' da bu açıklamayı 'olumlu' karşıladığını duyurarak bu müdehale girişiminide bertaraf etti. 

Özetle, Kavala ' nın  hapiste olmasının Türkiye için ne kadar isabetli ve önemli bir bahis olduğu bir kere daha teyit edilmiştir. 

Tamda o saatlerde binlerce Vatan aşığı bu hain Kavala ve onun destekcileri soros beslemeri için:

#sOROSunÇocukları

Hashtagini  twitterda Türkiye gündeminin 1. sırasına taşıyarak duyan duymayan herkese bu Sorosun çocuklarının kimler olduğunu gösterdi. 

Kavala eşittir Sorostur. Soroslada, Sorosun Çocuklarıylada savaşımız sonuna kadar devam edecektir.

SAYGILARIMLA

Mustafa POLAT

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mustafa Polat Arşivi