Malatya Kayısısı için Yeni Dönemde Yüksek Umutlar

Malatya Kayısısı için Yeni Dönemde Yüksek Umutlar
Malatya'da "sarı altın" olarak adlandırılan kayısı için yeni dönemde umutlar artıyor. Yeni sezonda 100 bin ton ihracatla birlikte 750 milyon dolar gelir öngörülüyor.

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Mart ayında 6 bin 191 kuru kayısı ihracatı yapılarak 37 milyon 358 bin dolar gelir elde edildiğini açıkladı.

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'ini sağlayan Malatya'da, kent ekonomisinin itici gücü olan kayısı sektöründe depreme rağmen ihracat hedeflerinde herhangi bir sapmanın olmadığını vurgulayan Özcan, yeni sezon için 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir hedeflerinin olduğunu belirtti.

"OCAK-MART DÖNEMİNDE 19 BİN 210 TON İHRACAT GERÇEKLEŞTİ"

Mart ayında 6 bin 191 kuru kayısı ihracatı yapılarak, 37 milyon 358 bin dolar gelir elde edildiğini belirten Başkan Özcan,

"Kuru kayısıda ihracatımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Mart ayında da yine dünyanın dört bir yanına 6 bin 191 ton ihracat gerçekleştirerek 37 milyon 358 bin dolar gelir elde ettik. Geçtiğimiz yıllara paralel olarak baktığımızda Ocak-Mart döneminde yapılan ihracatlar da kısmi bir miktarda gerileme söz konusu bununda tabi birçok sebebi var. İlk çeyreği aslında tahmin ettiğimiz gibi kapattık. 2024 yılının Ocak- Mart aralığında toplamda 19 bin 210 ton kuru kayısı ihracattı gerçekleştirdik bununla birlikte 113 milyon 832 bin dolarda gelir elde etmiş olduk. Geçen yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen ihracat rakamları ile bu yılın rakamları paralellik gösteriyor. Bu rakamlar bütün olumsuzluklara rağmen elde edilen rakamlar. Kentteki özellikle insan iş gücü kaybı ve kapasite sorunu devam ediyor" dedi.

"YENİ DÖNEM HEDEFİMİZ 100 BİN TON İHRACAT, 750 MİLYON DOLAR GELİR"

Yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Özcan,

"Meyve bağlama dönemindeyiz. Tahmini rekolte çalışmaları yakında başlayacak ve devamında da hasat dönemi gelecek. Hasat döneminde özellikle iş gücü ihtiyacı ciddi anlamda gündeme gelecek. Bu noktada depremin ortaya çıkardığı olumsuzlukları bertaraf etmeye çalışıyoruz. Depremle birlikte verdiğimiz göçten dolayı kaybettiğimiz iş gücünün telafisi için şehirdeki yaşam emarelerinin özellikle çarşı merkezi dediğimiz ticaret aksların biran önce ayağa kalkması gerekiyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen de dünyanın dört bir yanına ihracatımız devam ediyor. 100 bin ton ihracatla 500 milyon dolar gelir hedefinden çıktık, bu yıl 100 bin ton ihracatla 750 milyon dolar gelir elde etme hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Önümüzde 3 aylık bir süre var. 1 Ağustos 2023 ‘de başlayan süre 31 Temmuz 2024’te tamamlanacak“ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir