Malatya Milletvekili Ağbaba TBMM'de: Belirsizlik ve Konut Yetersizliği Üzerine Uyarılar

Malatya Milletvekili Ağbaba TBMM'de: Belirsizlik ve Konut Yetersizliği Üzerine Uyarılar
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM'de Malatya'daki belirsizlik ve konut yetersizliği konusunda uyarılarda bulundu, deprem sonrası durumu hatırlattı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM'deki konuşmasında Malatya'ya odaklandı. Şehirde belirsizliğin yaygın olduğuna dikkat çeken Ağbaba, konut eksikliğinin ciddiyetini vurguladı. Depremin ardından geçen zamanı hatırlatan Ağbaba şunları söyledi:

"Rezerv alanlarda belirsizlik var. Yerinde dönüşümde hiçbir şey belli değil. 486 gün önce meydana gelen depremin yaraları hala sarılabilmiş değil. 6 Şubat depreminin ardından mevcut planlamaya göre Malatya şehir merkezinde 103 bin 19 konut inşa edilecekti. Teslim edilebilen konut sayısı 7 bin 881. Bunda da kimin oturup oturmadığı belli değil. Maalesef Malatyalılar sahipsiz bırakılmış durumda. Malatya'da hala yıkım bekleyen binlerce ev var ama yıkımın ihalesi yapılmıyor. 33 binin üzerinde konutun ihalesi hâlâ planlanıyor, yapılan ihaleler de el altından gizli saklı, maalesef, Malatya dışındaki firmalar çağrılarak veriliyor. Geldiğimiz noktada 16 ayın sonunda hâlen kira yardımı almayan vatandaşlar var, hâlâ taşınma parası almayan vatandaşlar var ve hâlâ bir kuruş eşya yardımı almayan yurttaşlarımız var. Hâlâ yapımı tamamlanmayan kanalizasyon, içme suyu bekleyen evler var ve bir proje yapımı, geleceği yılan hikâyesine dönen şehir merkezi sorunumuz var. Malatya'nın merkezinde iki cami var biri Teze Camisi - Yeni Cami- diğeri Söğütlü Camisi. Yeni Cami restore ediliyor ancak maalesef Söğütlü Camisi’ne yer bulamadılar, en son iki camiyi yan yana yapmış durumdalar, şehrin göbeğinde. Bakın, bunu ibretiâlem için gösteriyorum. Şehir depremde yıkılmış, önümüzdeki yüzyılın geleceği hesaplanması gerekirken maalesef şehir merkezi bir ranta teslim edilmiş durumda. Depremde iş yerini açamayan insanlar vergilerini, sigortalarını ödemeye devam ediyor. Buradan bir çağrı yapmak istiyorum, bu insanların vergi ve sigorta borçları mutlaka affedilmelidir. Esnaf hâlâ büyük problemler yaşıyor, konteyner iş yerinde iş yok ve maalesef birileri de izlemeye devam ediyor. Malatyalıların deyimiyle 'sahapsız' bir Malatya var."

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir