Şah Fırat Operasyonu

Musul Başkonsolosluğu’muzdaki 49 konsolosluk görevlimiz IŞİD tarafından rehin alınmıştı.
‘Kızılca’ kıyametler kopartıldı.
''IŞID tarafından konsolosluğun kuşatılacağı bilgisi ile istihbari bilgilerin rapor edildiği tüm bunlara rağmen neden elçilik binası boşaltılmadı? Konsolosluk görevlilerinin tahliyesi gerçekleştirilemedi?’’ gibi ayuka çıkan söylemler 
Türkiye başarılı operasyonla 49 konsolosluk görevlimizin 101 günlük esaretinin sonlandığı 20 Eylül 2014 de aydınlık bir güne uyanmıştı.
Rehinelerin sağ selim Türkiye’ye getirilmesiyle, bir tarafta yaşanan sevinç ve mutluluk diğer tarafta hoyratça yapılan eleştiri;
 
Kurtarma operasyonu mudur?
Pazarlık yapıldı mı?
Takas var mı?
Fidye verildi mi?
 Kâse kâğıdından söylemler. Adı ne olursa olsun, önemli olan 49 can!  Sağ selim özgürlüklerine kavuşmalarıydı. Gerisi hikaye…
Şah Fırat operasyonu
Türkiye Süleyman Şah Türbesi’ndeki manevi emanetlerin ve bu türbeyi koruyan 40  bordo bereli kahraman askerimizin yapılan başarılı bir askeri operasyonla bulunduğu bölgeden alınıp, yine Suriye toprakları içinde ve inmeksizin şanlı Türk  bayrağımızın dalgalandığı sınıra yakın bir bölgeye getirilmesi ile 22 Şubat 2015 tarihinde yine aydınlık bir güne uyandı.
Yine ‘kızılca’ kıyametler kopartıldı.
 ‘’Türkiye toprak kaybetti’’
Kimlerle iş birliği yapıldı?
Neden boşaltıldı?
Türkiye’nin güneyinde en uzun sınırları olan üç yıla aşkın süredir insanların acımasızca katledildiği başta  ‘’DAEŞ olmak üzere terörist’’ örgütlerin cirit attığı bataklık gölü Suriye de bulunan Süleyman Şah Türbesi provokasyonlara acık tehdit arz eden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yumuşak karnı olan bir bölge idi.
Türkiye gerçekleştirilen bu operasyonla bölgedeki konumu gereği siyasi ve askeri acıdan elini güçlendirmiş dünyaya önemli mesajlar vermiştir.
Yapılan muhalif söylemlerin karşılığı memlekette bir söz var ya
‘’Çağırırsa gitmem çağırmazsa küserim’’
 Toprağı vatan yapan insandır ve değerlidir. ‘’DAEŞ’in provokasyonu’nu bozan ‘’ ve Türkiye’yi muhtemel bir çatışma’’dan alıkoyan bu  operasyon doğru bir karardır.’’ toprak kaybettik veya ihanet’’ gibi söylemler en hafifiyle ucuz kahramanlıktır.
Şah Fırat operasyonunda kaza sonucu şehit düşen Astsubay Halit Avcı kardeşimize Allahtan rahmet ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. 
 
Twıtter  daniscoban

Önceki ve Sonraki Yazılar
Arşivi