Sessiz Diplomasi, MİT’in Operasyonel Gücü

Türkiye Musul’da IŞİD tarafından rehin tutulan 49 konsolosluk görevlisinin, 101 günlük esaretinin sonlandığı aydınlık bir güne uyandı. Bu başarılı operasyonun aslan payı kuşkusuz Milli İstihbarat Teşkilatı’nın patronu Hakan Fidan’ındır.

Rehinelerin sağ selim Türkiye’ye getirilmesiyle, bir tarafta yaşanan sevinç ve mutluluk diğer tarafta hoyratça yapılan eleştiri;
Kurtarma operasyonu mudur?

Operasyon sadece sıcak temas değildir. Diplomasi dahil faaliyetlerin toplamıdır. Yıldıray Oğur’un da vurguladığı gibi “101 gündür süren takip, istihbarat, sızma, ikna ve askeri bir faaliyet bu. Bir numarasında Hakan Fidan’ın olduğu, 101 günde defalarca denenmiş, riskler alınmış, bedeller ödenmiş bir kurtarma operasyonu”dur...

Pazarlık yapıldı mı?

Takas var mı?

Fidye verildi mi?

Adı ne olursa olsun, önemli olan 49 can!  Sağ selim özgürlüklerine kavuşmalarıdır. Gerisi hikâyedir…

Soğuk savaş dönemlerinin sona erdiği zamandan bu yana “örtülü savaş” Küresel ekonomi, stratejik bilgi ve siber güvenlik önemini artırınca, istihbarat kurumlarının bir devlet için ne kadar önemli olduğunu gördük. 

Düne kadar 12 Eylül ürünü yasa ve yönetmeliklerle faaliyetlerini sürdüren MİT,  49 konsolosluk görevlisinin kurtarılmasına yönelik devlet aklı ile yürütülen başarılı operasyonda, çok tartışmalı geçen yeni kanunun ne kadar elzem olduğu görüldü.
 
Her şeyden önce bir ülkede Milli istihbarat Kurumu’nun resmi iyi okunmalıdır.

Yasaların vermiş olduğu yetki doğrultusunda ülkenin milli menfaatleri söz konusu ise her türlü legal ve illegal faaliyetlerin, yapılanmaların içerisine sızması kurumun doğasındandır.

Göreve geldiği günden bu güne “hedef tahtasına konulan” MİT Müsteşarı Hakan Fidan; Güçlü dış politika ve etkin bir istihbarat için ayrı örgütlenen bir dış istihbarat birimine ihtiyaç duyulmakla beraber ekonomik istihbarata ağırlık verilmelidir. Soğuk Savaş dönemindeki cömert istihbarat paylaşımı artık beklenemez” İstihbarat konulu tezini de gerçekleştirmiş oldu.

Önemli noktalardan birisi, operasyonun bilmesi gereken prensibinden hareketle,  sızıntı olmadan ketum icra edilmesidir.

@daniscoban

Önceki ve Sonraki Yazılar
Arşivi