Biz Yazdık

Biz Yazdık

Sosyal Medya ve Yeni Alanlar

Sosyal medyanın gelişimi ile beraber yeni alanlar da ortaya çıkmıştır. Yeni meslek türleri, internet üzerinden yürütülen işler ve online iş fırsatları bu alanları oluşturur. En popüler olan alanlardan biri dijital pazarlamaalanıdır. Web siteleri üzerinden yapılan ticaret, sosyal medya alanının genişlemesiyle sosyal paylaşım platformlarını da kapsar hale gelmiştir. Böylece geniş bir pazar ağı meydana gelmiştir. Bunlara ek olarak internet ortamındaki verilerin analiz edilmesini kolaylaştıran yeni araçlar sayesinde, ürününü satmak isteyen girişimcilerin hangi kitlelere ne kadar ulaşabildiklerini ve ürünlerinin ne kadar ilgi gördüğünü tespit etmeleri kolaylaşmıştır. Tek bir bölgeye bağlı kalmadan, ülkenin her yerine hatta uluslararası bölgelere ticaret yapabilme olanağı da sağlanması nedeniyle sosyal medya tercih edilmektedir.

 

Çağımızda değişen koşullar, insanların bilgiye olabildiğince hızlı ulaşmasını gerektirdiğinden, bilgilendirme ve haber sağlayan gazeteciler de mesleklerini dijital platformlara daha çok önem vererek yapmaktadır. Dijital gazetecilik, gazeteciliğin yeni bir türü olarak gelişimini sürdürmektedir. Haber değeri taşıyan bilgilerini kitlelere en hızlı şekilde ulaştırmak isteyen gazeteciler, geleneksel medya yöntemleri yerine sosyal medya aracılığıyla haberlerini yapmaktadır. Kendi bloglarını oluşturarak, nitelikli içerikler paylaşarak kendi kitlelerine seslenme olanağı yakalayabilmekteler.

 

Kullanıcılar da haber edinmek için, geleneksel medyada belirli saatlerde yayınlanan haber programları yerine sosyal medyada yer alan blogları okumayı tercih etmektedir. Kişisel imajoluşturmak için de sosyal medyanın kullanımı oldukça önemlidir. Kullanıcılar, bir şirkete bağlı kalmadan kendi işlerini yapmak istediklerinde, kendilerine ait web siteleri açarak verdikleri hizmetlerle ilgili kitlelere ulaşabilmektedir. Daha önce yaptıkları işleri paylaşarak kendilerinin tercih edilme oranını arttırabilirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Biz Yazdık Arşivi

Riya

12 Mart 2021 Cuma 00:44