Biz Yazdık

Biz Yazdık

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştırma hedefi olan teknolojilerin köklü değişimler yarattığını gözlemleyebiliyoruz. En basitinden düşünecek olursak, motorlu taşıtların icadından önceki dönem ile şimdiki dönemi karşılaştırabiliriz. Diğer yandan akıllı telefon ve geleneksel telefon arasındaki fark da teknolojinin hayatımıza olan etkisine harika bir kanıt niteliği taşıyor.

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Ancak burada önemli olan nokta, hayatı kolaylaştırma düşüncesiyle kullanıma sunulan teknolojilerin hayatı ne ölçüde iyileştirdiğidir. Şüphesiz her teknoloji, yeni bir imkan ve yeni bir farkındalık sunar. Ancak teknolojinin esiri haline gelmek, her zaman korkutucu bir durum olmuştur. Günlük yaşantımızı kolay hale getiren teknolojiler, fark ettirmeden insanları manipüle eden bir yönteme doğru evrilebilir.

Teknoloji ve uygulaması üzerine her zaman kafa yormak gerekir. Çünkü bazen teknolojiler, insanları olumsuz etkileyen bir araca dönüşebilir. Bu nedenle teknolojinin iyi yanlarını kullanmak konusunda her zaman bilinçli olmak, son derece önemlidir. Bu bilinç, teknolojiden alınan verimi arttırmakla beraber hayatın daha pratik ve sağlıklı bir şekilde yaşanmasına fırsat vermektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Biz Yazdık Arşivi

Riya

12 Mart 2021 Cuma 00:44