Dış Ticaret Açığı Arttı: Mehmet Şimşek, Kurban Bayramı'nın Etkisiyle Yükseldiği Açıkladı

Dış Ticaret Açığı Arttı: Mehmet Şimşek, Kurban Bayramı'nın Etkisiyle Yükseldiği Açıkladı
Dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık Nisan'da 31,5 milyar dolara yükseldi. Mehmet Şimşek, Kurban Bayramı'nın etkisinin bu artışta belirleyici olduğunu söyledi.

Dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık Nisan ayında 31,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Açığın artışını yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bunun nedeninin, 16 Haziran'da başlayacak olan Kurban Bayramı'na bağlı olduğunu ifade etti.

Mehmet Şimşek, X hesabından paylaştığı verilere dayanarak şunları belirtti: “Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açık nisanda 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldi. Dış finansman girişlerindeki olumlu seyir devam etti. Geçen yılın ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, bu yılın aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş oldu. Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranları aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya yükseldi. Programımız kapsamında attığımız adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda da artış bekliyoruz. Yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz.” diyerek paylaşımda bulundu.

dis-ticaret.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir